Sobota, 2018-04-21
Jarosława, Konrada
Jesteś tu: » Strona startowa » Co uczniowie wiedzą o ocenianiu?

Co uczniowie wiedzą o ocenianiu?

Tym razem o kolejnym wyzwaniu Szkoły Demokracji  z obszaru UCZENIE SIĘ I NAUCZANIE. Realizacją tego zadania zajęły się Honorata Szewczyk oraz Sylwia Piaseczna z klasy IIIa gimnazjum. Dziewczyny miały za zadanie zbadać, czy uczniowie naszej szkoły wiedzą i rozumieją, za co i jak są oceniani na poszczególnych przedmiotach. W tym celu przeprowadziły diagnozę, wcześniej opracowały ankietę, którą przeprowadziły w klasach  4-7 SP oraz 2-3 gimnazjum.  Chciały uzyskać odpowiedzi m.in. na następujące pytania: Czy znasz kryteria oceniania na każdym przedmiocie? Czy znasz cele każdej lekcji? Czy wiesz, na co nauczyciel będzie zwracał uwagę podczas oceniania danej pracy? Czy zawsze znasz zakres materiału, który może pojawić się na zaplanowanym sprawdzianie? Czy znasz możliwości i zasady poprawy ocen (także zagrożeń),  określone w kontraktach obowiązujących na każdym przedmiocie? Interesowała nas także, czy uczniowie mają przekonanie, że są na bieżąco informowani o swoich postępach w nauce i czy oceny szkolne mobilizują ich do nauki. Dalsza praca to opracowanie wyników oraz przygotowanie wniosków dla nauczycieli.
Zapraszamy Was do zapoznania się z relacją na temat tego wyzwania na stronie projektu https://szkolademokracji2017.ceo.org.pl/co-uczniowie-wiedza-o-ocenianiu. Znajdziecie tam dokładny opis naszych działań oraz list otwarty do nauczycieli.
                                                                                                                                                      Opiekunowie SU