informacjepoleć nas

Poinformuj znajomych o istnieniu strony, przez kliknięcie w link poleć nas.

ankieta

Co zwiększa motywację Państwa dziecka do nauki?

Pokaż wyniki
lista mailingowa

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o tym co się dzieje w twojej szkole - zapisz się na naszą listę mailingową.

kalendarium
Środa, 2018-12-12
Imieniny:
Ady, Aleksandra
lista mailingowa
Logo BIP
Jesteś tu: » Strona startowa » Szkolna Gala Profilaktyki 2018

Szkolna Gala Profilaktyki 2018

 

 

Podsumowanie efektów realizacji

                                              Programu "BEZPIECZNA +"

 

 

 

 

 

 

 

 

 

GALA PROFILAKTYKI w SZKOLE PODSTAWOWEJ W WARTKOWICACH… po raz pierwszy

24 stycznia 2018 r. w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wartkowicach odbyła się  Szkolna Gala Profilaktyki. Społeczność szkolna i zaproszeni goście – wójt oraz sekretarz Gminy Wartkowice, przyglądali się profilaktycznym podsumowaniom i rozstrzygnięciom konkursowym. Od lat realizujemy różnorodne przedsięwzięcia promujące zdrowy styl życia i zapobiegające różnorodnym zagrożeniom. W minionym roku kluczowym zagadnieniem była kwestia bezpieczeństwa. W ramach  projektu „Bezpieczna+” podjęliśmy wiele kroków mających na celu promowanie pozytywnych wartości, poprawę relacji rówieśniczych i podniesienie kompetencji uczniów i ich rodziców w obszarze umiejętnego korzystania z Internetu. Uczniowie gimnazjum zajęli się tematyką uzależnień, realizując projekt „Narkotykom mówię nie!” We wszystkich działaniach profilaktycznych wspomagała nas Gmina Wartkowice.

        Z relacji prowadzących galę wynikało, że znacząca część działań profilaktycznych skupiła się wokół projektu „Bezpieczna+”.  Jej kluczowym wydarzeniem był piknik rodzinny „ Razem weselej, razem bezpieczniej” Cieszył się on dużym zainteresowaniem i jak mniemamy wpłynął na poprawę relacji rówieśniczych i rodzinnych. Atrakcją pikniku było przedstawienie teatralne w wykonaniu artystów teatru łódzkiego, swoje umiejętności pokazały również duety rodzinne w konkursach wiedzy, literackim oraz wokalnym. Prawdziwym hitem wśród najmłodszych okazały się dmuchane zjeżdżalnie, do których kolejki nie miały końca. Zwieńczeniem pikniku była wspólna degustacja specjałów szkolnej stołówki oraz potraw z grilla Zacieśnianiu więzi ze środowiskiem lokalnym i  kultywowaniu  wielopokoleniowych tradycji posłużyły także jasełka bożonarodzeniowe.

 W ramach kampanii promowania pozytywnych wartości zorganizowaliśmy dla rodziców i uczniów szereg spotkań z psychologiem i innymi ekspertami w tej dziedzinie. Nawiązaliśmy współpracę z Powiatową Komendą Policji w Poddębicach, dzięki której najstarsi uczniowie dowiedzieli się o odpowiedzialności i konsekwencjach prawnych niewłaściwych zachowań nastolatków.  Najmłodsi  uczniowie naszej szkoły obejrzeli bajkę profilaktyczną promującą pozytywne wzorce i wzajemną życzliwość. Realizowane działania zakończyliśmy wieloma konkursami, z niezliczoną liczbą nagród. Fundamentalnym był konkurs na  „najkulturalniejszego ucznia”. Tytuł ten przyznaliśmy jednej osobie z każdej klasy, wyróżniającej się wysoką kulturą osobistą i życzliwością wobec innych. Nagrody „najkulturalniejszym”, uczestnikom konkursu  literacko- artystycznego „ Jestem świadomy- jestem bezpieczny ”  oraz  najmłodszym  za  „Kolorowy kodeks dobrych relacji” wręczył Pan Piotr Kuropatwa- wójt Gminy Wartkowice.        

W trosce o piękno języka i kulturę słowa  Samorząd Szkolny przeprowadził akcję „Stop wulgaryzmom”.  Jej efektem było wypracowanie deklaracji  „Zero tolerancji dla wulgaryzmów” . Nagrody dla klas, które wyróżniły się pomysłem na to, jak dbać o czystość języka ojczystego i walczyć z wulgaryzmami  wręczyła sekretarz Gminy Wartkowice, pani Anna Jagielska.

Ważnym działaniem podejmowanym w ramach projektu „Bezpieczna +” było podniesienie kompetencji uczniów i ich rodziców w obszarze umiejętnego korzystania z Internetu  oraz  zagrożeń w cyberprzestrzeni.  Żeby o tym wszystkim pamiętać, przeprowadziliśmy zajęcia poświęcone tematyce zagrożeń oraz wypracowaliśmy Kodeks Internauty. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły  wykazali się dużą kreatywnością  w licznych konkursach podejmujących powyższy temat.

W ramach działań profilaktycznych zakupiliśmy edukacyjne gry komputerowe i planszowe, z których korzystamy podczas zajęć świetlicowych, informatycznych i edukacyjnych. Rozwijają one zainteresowania uczniów, a pośrednio uczą zasad fair play i współpracy w grupie.

Zorganizowana po raz pierwszy Szkolna Gala Profilaktyki cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród zebranych, wywołała miłe wspomnienia  i będzie niewątpliwie inspiracją do dalszych działań.

Zespół  ds. wychowawczo – profilaktycznych

koordynator Agnieszka Posiła

Opracowanie: szkolnastrona.pl