Czwartek, 2017-12-14
Jesteś tu: » Strona startowa » VI Piknik Rodzinny

VI Piknik Rodzinny

VI  PIKNIK   RODZINNY

"Razem  weselej, razem  bezpieczniej"

Mocnym akcentem, bo od Pikniku Rodzinnego rozpoczęła się w Szkole Podstawowej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Wartkowicach realizacja działań w ramach Rządowego Programu wspomagania szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki „Bezpieczna +”. Organizacja imprezy pod hasłem „Razem weselej, razem bezpieczniej” została wpisana w harmonogram działań programowych, których celem jest poprawa relacji rówieśniczych i rodzinnych oraz integracja, o czym witając uczestników informowała gospodyni pikniku -   Romualda Sobczak – dyrektor szkoły.

23 września br., w sobotnie popołudnie w Wartkowicach,  można było obejrzeć widowisko pt. "Przybysze z planety Zangular" w wykonaniu artystów Łódzkiej Agencji Koncertowej. Widzowie z zapartym tchem śledzili losy Kosmitów, którzy wylądowali na parkiecie hali sportowej, ze specjalną misją. Jej celem było odnalezienie pewnego tajemniczego elementu, bez którego życie na planecie niezwykłych gości powoli umierało. W czasie przedstawienia Zangule spotykali na Ziemi różnych ludzi, którzy starali się pomóc w rozwiązaniu problemu. O wsparcie zwrócili się także do najmłodszych widzów wartkowickiej podstawówki,  nawiązując z nimi dialog. W finałowej części widowiska kosmici i widzowie odkryli, że tylko dzięki dobrym uczynkom osiągniemy w życiu wiele i uratujemy to, na czym nam najbardziej zależy.

W czasie pikniku prawdziwa uczta czekała na sympatyków piosenki biesiadnej. Podczas konkursu wokalnego „Śpiewać każdy może” usłyszeć mogliśmy niezwykłe interpretacje i niebanalne wykonania „artystów ze szkolnej ławki” oraz ich rodziców, gdyż w konkursie brały  udział duety koleżeńskie i rodzinne. Pierwsze miejsce wyśpiewały Zuza Ircha i Kamila Filipiak. Za wykonanie piosenki pt. „Konik na biegunach” otrzymały pierwsze miejsce.

Nie mniej radości  dostarczyły widzom i uczestnikom  recytacje najmłodszych uczestników pikniku, którzy na scenie wystąpili ze swoimi rodzicami lub rodzeństwem. W repertuarze młodych wykonawców znalazły się m.in.: „Ballada o uprzejmym rycerzu”, wiersze  pt. „O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci” i „Dzień dobry, przepraszam i proszę”. Za najlepszą rodzinną prezentację w konkursie recytatorskim „Kultura na co dzień” uznano występ Piotra Piasecznego i jego taty.

Podczas wspólnej piknikowej zabawy był także czas na edukację w ważnym temacie, jakim jest mądre poruszanie się w cyberprzestrzeni, a to wszystko za sprawą wiedzy gimnazjalistów wywołanych do tablicy podczas konkursu „Bezpieczny w sieci”. Odpowiadali oni na arcyważne pytania konkursowe i uczyli wszystkich: jak nie nabić sobie guza na informatycznej autostradzie? Jurorów najbardziej przekonały odpowiedzi uczennicy klasy IIIb gimnazjum - Doroty Wawrzyniak.

Po emocjach konkursowych można było zatańczyć pod czujnym okiem instruktorki z Centrum Kultury i Tańca HAJDASZ. W tej części nie zabrakło także przyspieszonego kursu „dobrych manier”, do którego zaproszono chętnych śmiałków z widowni i parkietu.

Prawdziwym hitem okazały się dmuchane zjeżdżalnie, do których kolejki spragnionych wrażeń najmłodszych uczestników festynu nie miały końca. Zwieńczeniem sobotniego świętowania była wspólna degustacja specjałów szkolnej stołówki, a także potraw z grilla, cukrowej waty i popcornu.

Wartością dodaną przedsięwzięcia był udział rodziców, których rola w procesie opiekuńczo-wychowawczym dziecka jest wiodąca. Upatrujemy w nich głównych partnerów w realizacji kolejnych działań programowych. Kto wie, może ich obecność pozwoliła naładować akumulatory przed kolejną odsłoną Programu. Już wkrótce w ramach kampanii promowania pozytywnych wartości zostaną zorganizowane spotkania z psychologiem i ekspertami w tej dziedzinie: dla dzieci i młodzieży - warsztaty pod nazwą „Podaj dalej… życzliwość”, „Jak budować dobre relacje?”; propozycją dla rodziców jest spotkanie na temat: „Kompetencje wychowawcze rodziców” i prelekcja  „Sytuacje trudne wychowawczo. Jak sobie z nimi radzić?”. Najmłodsi uczniowie będą mogli uczestniczyć w konkursie plastycznym „Kolorowy kodeks bezpiecznego dziecka” a gimnazjaliści spotkają się z policjantem i porozmawiają na temat „dorosłości w świetle prawa”.

A wracając do niezapomnianego pikniku, miło było cieszyć się sobą nawzajem i w radosnym nastroju pożegnać lato.

Jolanta Andrysiewicz

Dorota Kaleta