Środa, 2017-10-18
Hanny, Klementyny
Jesteś tu: » Strona startowa » Gimnazjaliści z klasy 2a ostrzegają:

Gimnazjaliści z klasy 2a ostrzegają:

PROBLEMU NISKEJ EMISJI

NIE ODKŁADAJMY NA PÓŁKĘ!

Jak już informowaliśmy  od stycznia 2016 do lutego 2017 roku uczniowie klasy IIa naszego gimnazjum pracowali w ogólnopolskim programie edukacji ekologicznej  „Weź oddech” prowadzonym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Pracę uczniów koordynowały panie: Joanna Sęczkowska i Katarzyna Kozak. Projekt miał na celu podnoszenie świadomości młodzieży, nauczycieli  i  całej społeczności lokalnej  na temat ochrony czystości powietrza (głównie ograniczania niskiej emisji). Był dofinansowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

W ramach projektu zrealizowali już szereg działań ekologicznych:

• Pracę rozpoczęli od badania jakości powietrza w naszej okolicy za pomocą zestawu badawczego, który szkoła otrzymała z racji udziału w projekcie.
  • Przeprowadzili sondaż uliczny (diagnozę). Chcieli sprawdzić wiedzę mieszkańców naszej okolicy na temat niskiej emisji i jej skutków.
  • Z diagnozy dowiedzieli się, że ludzie słyszeli o niskiej emisji, ale większość ankietowanych ma błędne pojęcie na ten temat. 30 % badanych nie zna tego zagadnienia, a 20% nie widzi związku pomiędzy stanem zdrowia a stanem powietrza i nie zna głównych źródeł zanieczyszczeń powietrza w naszej okolicy.
  • Badaniem objęli ponad 120 osób. Za zgodą niektórych naszych respondentów nagrywali ich wypowiedzi. Powstał krótki filmik.
  • W ramach projektu informacyjnego przygotowali ulotkę.  Jej celem było wyjaśnienie, na czym polega problem niskiej emisji oraz  poinformowanie ludzi
    o jej negatywnych skutkach. Wyłożyli ją w miejscach odwiedzanych przez mieszkańców gminy: bibliotece, aptece, ośrodku zdrowia, urzędzie gminy, banku, sklepach, rozpowszechnili ulotkę wśród kolegów i koleżanek.
  • Siłę swojej  informacji wsparli akcją oplakatowania newralgicznych miejsc na terenie naszej gminy. Wyszli także poza teren, wieszając plakaty w sklepach Biedronki w sąsiednim mieście.
  • Artykuł dotyczący ich projektu ukazał się w lokalnej gazecie ,,Do Rzeczy” oraz na stronie internetowej szkoły.
  • Na koniec podjęli się najważniejszego działania. Napisali petycję do Wójta Gminy Wartkowice z prośbą o sfinansowanie zakupu drzewek, które z pomocą kolegów
    i koleżanek chcieli zasadzić na terenie wokół szkoły. Wnioskowali o kwotę
    2 tysięcy złotych. Petycję poparli uczniowie i nauczyciele.

Skąd wzięli taki  pomysł? Jakie argumenty podawali w petycji?

Drzewa to nie tylko walor estetyczny, ale przede wszystkim ważny składnik środowiska, z którego czerpią nie tylko zwierzęta, ale w głównej mierze ludzie.

• Drzewa neutralizują zanieczyszczenia powietrza. W procesie fotosyntezy wykorzystują szkodliwy dwutlenek węgla, a w zamian uwalniają życiodajny tlen.

Jedno niewielkie drzewo wytwarza rocznie około 118 kg tlenu. Dla porównania jeden dorosły człowiek w tym okresie potrzebuje około 176 kg tlenu.

Jedna 60-letnia sosna "produkuje" w ciągu doby tyle tlenu, ile potrzebują 3 osoby.

Stuletni buk pochłania rocznie ok. 4800 kg CO2 i produkuje 3500 kg tlenu, który starcza dla 10 osób na rok 1.

• Kilkuletnie drzewa  potrafią ograniczyć zapylenie powietrza nawet do 75%. Zmniejszają zanieczyszczenie tlenkiem węgla, tlenkami azotu, ozonu i innymi szczególnie niebezpiecznymi substancjami.
  • Drzewa to zielone płuca naszej planety. Ich rola w zmniejszaniu poziomu zanieczyszczeń, a tym samym ograniczeniu tak szkodliwego smogu jest nieoceniona.

Udało się!!! Akcja zakończyła się wielkim sukcesem!!! Gimnazjaliści otrzymali dofinansowanie i za całą kwotę zakupili drzewka i krzewy, które w maju posadzili na terenie wokół szkoły. Zieloną akcję rozpoczęli słonecznym rankiem, a zakończyli wczesnym popołudniem. W akcję sadzenia ochoczo włączyli się inni nauczyciele, panie woźne, pan woźny, inni uczniowie. Praca paliła się w rękach. Efekty ich  pracy widać na zdjęciach.

Grupa młodych ekologów z Gimnazjum w Wartkowicach ma  zaszczyt podziękować panu wójtowi Piotrowi Kuropatwie  oraz radnym Gminy Wartkowice za życzliwe potraktowanie petycji i finansowe wsparcie akcji. Niezwykłe słowa wdzięczności kierują także do dyrekcji szkoły – pani dyrektor Romualdy Sobczak, pana wicedyrektora Andrzeja Błaszczyka za pomoc i życzliwe wsparcie udzielane na każdym etapie realizacji działań  projektowych. Dziękują   także pani Anecie Dzienia za pomoc w wyborze roślin oraz rozplanowanie nasadzeń.

Katarzyna Kozak

Joanna Sęczkowska