Wtorek, 2017-04-25
Jarosława, Marka
Jesteś tu: » Strona startowa » Stulecie Legionów Polskich

Stulecie Legionów Polskich

Jesteśmy szkołą kształtującą postawy obywatelskie oraz patriotyczne poprzez pielęgnowanie wartości i tradycji wokół osoby Patrona Szkoły Józefa Piłsudskiego. Nauczycielki gimnazjum Elżbieta Wojtczak i Urszula Jabłońska-Mruk wzięły  udział
w uroczystym spotkaniu inauguracyjnym Klubu Nauczyciela Historii, które  miało miejsce w dniach 18 i 19 października 2013 roku w warszawskim Belwederze. Działający przy Muzeum Józefa Piłsudskiego Klub zrzesza nauczycieli historii z całej Polski wspierając ich w działaniach na rzecz budowa otwartego na wymianę doświadczeń zawodowych środowiska pedagogów nauczających historii w sposób ciekawy i atrakcyjny, z wykorzystaniem nowoczesnych form przekazu.

W listopadzie 2013 roku nasze szkoły uczestniczyły w akcji społecznej „Mamy Niepodległą!”, organizowanej przez Muzeum Józefa Piłsudskiego z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Projekt polegał na ogólnopolskiej akcji wysyłania kartek z okazji 11 listopada. Społeczność szkolna wysłała bliskim i znajomym 800 kartek.

W związku  z obchodzonym w 2014 roku stuleciem Legionów Polskich Muzeum Józefa Piłsudskiego zaprosiło do udziału w konkursie „Lekcja z Legionów”. Zadaniem konkursowym jest zaprojektowanie i zrealizowanie programu edukacyjnego na temat związany z historią Legionów Polskich (1914-1918).

Gimnazjum w Wartkowicach bierze udział w Okręgowym  projekcie edukacji patriotycznej "Od Legionów Polskich do niepodległości i obrony II Rzeczpospolitej" pod patronatem Marszałka Województwa Łódzkiego i Kuratora Oświaty.

W ramach realizacji projektu:20.11.2013 odbyło się spotkanie inauguracyjne w WODN w Łodzi 12.02.2014 - zajęcia dla członków zespołów szkolnych projektu: "Utworzenie, organizacja i szlaki walk oddziałów armii "Łódź", "Poznań", "Pomorze" i Prusy" w województwie łódzkim" oraz " Tradycje legionowe w rejonie łódzkim i na Polesiu Wołyńskim" Od 3.03 do 14.11.2014 - realizacja przedsięwzięć dotyczących regionalnych tradycji legionowych, udziału miejscowej ludności w wydarzeniach listopadowych 1918 roku i walkach o granice Polski i działaniach instytucji i oddziałów Wojska Polskiego na terenie gminy w 1939. Będą to lekcje pamięci, spotkania z córkami i synami legionistów, wycieczki rajdy i podróże wojskowo, wystawy opracowań i reprodukcji zakończone przygotowaniem prezentacji najlepszego szkolnego przedsięwzięcia projektowego  na Przegląd Scenariuszy i Prezentacji Multimedialnych w WODN w listopadzie 2014.

Jednocześnie szkoła włączyła się w gminne działania  w  związku   z  Rokiem  Stulecia  Legionów  Polskich:

08.01.2014  w świetlicy ZS odbyła się wieczornica z  udziałem  córki  legionisty pani  Władysławy Kilichowskiej.

09.03.2014 odbyła się uroczysta  sesja na  terenie  ZS  w Wartkowicach  z  udziałem  pana  Tadeusza  Zbigniewa  Bogoleckiego.

Elżbieta Wojtczak