Niedziela, 2017-05-28
Jesteś tu: » Strona startowa » Młodzi KREATYWNI

Młodzi KREATYWNI

Projekt CENTRES

Co to znaczy być człowiekiem przedsiębiorczym? Jakimi cechami wyróżnia się człowiek kreatywny?

Jeszcze na początku października takie pytania mogły stanowić problem dla grupy 24 uczniów z Zespołu Szkół w Wartkowicach. Dziś to dla nich przysłowiowa „bułka z masłem”. Co więcej, sami rozwinęli swoją kreatywność i podnieśli swoje kompetencje w zakresie przedsiębiorczości.

Od początku października do końca stycznia grupa uczniów w składzie: Aleksandra Wojtczak,  Paulina Grzelak, Patrycja Kubiak, Krzysztofa Bierzyńska, Sylwia Gąsińska, Magdalena Durys, Marcin Górczak, Filip Majtczak, Joanna Kasierska, Sebastian Saganiak, Laura Olejniczak, Kamila Strzelecka, Wiktoria Kowalczyk, Patrycja Stefańska, Mateusz Piaseczny, Magdalena Zwolińska, Oliwia Gralak, Woźniak Klaudia, Jakub Kawecki, Sylwia Piaseczna, Karolina Kruk, Magdalena Redlicka, Daria Starzyńska, Filip Wieczorek, uczestniczyła w międzynarodowym projekcie badawczym CENTRES- Przedsiębiorczość  i kreatywność w edukacji. Projekt jest realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej  i koordynowany przez British Council Polska wraz z partnerami z państw członkowskich: Danii, Estonii, Finlandii, Litwy, Słowenii, Czech, Polski i Wielkiej Brytanii.   W działaniach grupę uczniów wspierały nauczycielki: Urszula Owczarek- Łuczak, Dorota Sowińska i Katarzyna Durys.

Głównym celem projektu jest powiązanie działań uczniowskich z branżą kreatywną, promującą uzdolnienia, ciekawość poznawczą, wyobraźnię, kreatywność i przedsiębiorczość. Zadaniem uczniów było zorganizowanie imprezy dla społeczności lokalnej. Grupa z Wartkowic postanowiła przygotować koncert świąteczny. - Aby zdobyć pieniądze na materiały potrzebne do zrobienia zaproszeń, zdecydowaliśmy się na tworzenie kartek świątecznych, a następnie ich sprzedaż. Zainteresowanie kartkami przerosło nasze oczekiwania. Podczas dwóch dni otwartych dla rodziców sprzedałyśmy blisko 100 kartek. – mówi Wiktoria Kowalczyk, uczennica klasy IIa, wykonująca i stawiająca swoje pierwsze kroki w handlu.

Uczestnicy projektu, poszukując odpowiedzi na pytania: co znaczy być człowiekiem przedsiębiorczym, kreatywnym, przeprowadzili sondę na terenie Wartkowic. – To było dla nas fajne doświadczenie. Większość proszonych o wypowiedź bez problemu się na to godziła- wspomina Aleksandra Wojtczak, uczennica klasy Ia.  Ciekawi byli również, jakie jest na ten temat zdanie najmłodszych mieszkańców naszej gminy. Te same pytania zadali  uczniom klas 0-III swojej szkoły oraz przedszkolakom z Publicznego Przedszkola w Wartkowicach. Wypowiedzi nagrali kamerą.

19 grudnia 2013r. odbyła się premiera koncertu. Na spotkanie wigilijne przybyło około 150 zaproszonych  gości. W klimat świąt przeniosły ich piosenki: Coraz bliżej święta, Santa Claus is coming to town, Let it snow, Merry Christmas Everyone, All I want for Christmas is you, Kto wie. Koncert wzbudził zachwyt publiczności. Młodzi artyści zaprezentowali również swój wokalny występ całej społeczności szkolnej 20 grudnia oraz pensjonariuszom Domu Pomocy Społecznej w Gostkowie Starym i społeczności lokalnej 6 stycznia.

Uczniowie uczestniczyli również w warsztatach rozwijających kreatywność. –Najbardziej podobało mi się zadanie, w którym tworzyliśmy przepis kulinarny na przyjaźń- mówi Joanna Kasierska, uczennica klasy Ia.

Projekt pozwolił na rozwój ich uzdolnień, umiejętności organizacyjnych, wyobraźni oraz kompetencji społecznych. W związku z tym, że były to osoby z różnych oddziałów szkolnych, projekt sprzyjał również ich integracji  i doskonalił umiejętność pracy w zespole. Przecież we wspólnym działaniu jest siła !

Katarzyna Durys