Sobota, 2017-11-25
Elżbiety, Katarzyny
Jesteś tu: » Strona startowa » Wycieczka dydaktyczna

Wycieczka dydaktyczna

Projekt EDUSCIENCE w "jesiennej szacie ..."

21-22 października uczniowie klas piątych byli na dwudniowej wycieczce dydaktycznej w ramach projektu Eduscience. Tematem przewodnim zajęć warsztatowych oraz terenowych była materia Ziemi i jej pola fizyczne oraz procesy kształtujące naszą planetę a także metody ich obserwacji.

Miejscem pierwszego dnia wycieczki była Warszawa, gdzie mieszczą się ośrodki i instytucje Polskiej Akademii Nauk, zajmujące się badaniem Ziemi i popularyzacją wiedzy o niej.
W Muzeum Ziemi PAN uczniowie oglądali minerały i skały występujące w otaczającym nas świecie. W czasie krótkiego wykładu dowiedzieli się w jaki sposób skały i skamieniałości mogą być użyte do odtworzenia dziejów naszej planety oraz czym jest dryft kontynentów. Największe zainteresowanie wzbudziły ilustrowane opowieści - historia powstania bursztynu oraz tworzenia się wulkanu.

Podczas wizyty w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie uczestnicy wyjazdu obserwowali związek miedzy rośliną, a siedliskiem, poznali modyfikacje i deformacje, jakim rośliny ulegają na skutek działalności człowieka i skażenia środowiska. Obserwacje prowadzone były pod kierunkiem dendrologa. Dużo radości sprawiło małym przyrodnikom robienie bukietów z kolorowych liści. Ponadto zapoznali się z podstawowymi elementami botaniki – budową roślin, ulistnieniem, kwiatami i owocami.

W drugim dniu wycieczki byli w Obserwatorium Geofizycznym w Świdrze, gdzie poznali zasady prowadzenia obserwacji, historię badań geofizycznych, oglądali aparaturę stosowaną do pomiarów pól magnetycznych i elektrycznych Ziemi, zanieczyszczeń powietrza. Dowiedzieli się także, jakie zjawiska elektryczne zachodzą w atmosferze. Ogromną ciekawość wzbudziły opowieści  pracownika Stacji Polarnej na Spitsbergenie. Ciekawostki dotyczące pracy polarnika ilustrowane były fotografiami oraz wieloma rekwizytami wykorzystywanymi podczas jego pracy. Dodatkowo obejrzeli kilka wystaw dotyczących badań prowadzonych w strefie biegunowej.