informacjepoleć nas

Poinformuj znajomych o istnieniu strony, przez kliknięcie w link poleć nas.

ankieta

Co zwiększa motywację Państwa dziecka do nauki?

Pokaż wyniki
lista mailingowa

Jeśli chcesz być na bieżąco informowany o tym co się dzieje w twojej szkole - zapisz się na naszą listę mailingową.

kalendarium
Niedziela, 2018-11-18
Imieniny:
Klaudyny, Romana
lista mailingowa
Logo BIP
Jesteś tu: » Strona startowa » Wycieczka dydaktyczna

Wycieczka dydaktyczna


Projekt EDUSCIENCE w "jesiennej szacie ..."

 

21-22 października uczniowie klas piątych byli na dwudniowej wycieczce dydaktycznej w ramach projektu Eduscience. Tematem przewodnim zajęć warsztatowych oraz terenowych była materia Ziemi i jej pola fizyczne oraz procesy kształtujące naszą planetę a także metody ich obserwacji.

Miejscem pierwszego dnia wycieczki była Warszawa, gdzie mieszczą się ośrodki i instytucje Polskiej Akademii Nauk, zajmujące się badaniem Ziemi i popularyzacją wiedzy o niej.
W Muzeum Ziemi PAN uczniowie oglądali minerały i skały występujące w otaczającym nas świecie. W czasie krótkiego wykładu dowiedzieli się w jaki sposób skały i skamieniałości mogą być użyte do odtworzenia dziejów naszej planety oraz czym jest dryft kontynentów. Największe zainteresowanie wzbudziły ilustrowane opowieści - historia powstania bursztynu oraz tworzenia się wulkanu.

Podczas wizyty w Ogrodzie Botanicznym w Powsinie uczestnicy wyjazdu obserwowali związek miedzy rośliną, a siedliskiem, poznali modyfikacje i deformacje, jakim rośliny ulegają na skutek działalności człowieka i skażenia środowiska. Obserwacje prowadzone były pod kierunkiem dendrologa. Dużo radości sprawiło małym przyrodnikom robienie bukietów z kolorowych liści. Ponadto zapoznali się z podstawowymi elementami botaniki – budową roślin, ulistnieniem, kwiatami i owocami.

W drugim dniu wycieczki byli w Obserwatorium Geofizycznym w Świdrze, gdzie poznali zasady prowadzenia obserwacji, historię badań geofizycznych, oglądali aparaturę stosowaną do pomiarów pól magnetycznych i elektrycznych Ziemi, zanieczyszczeń powietrza. Dowiedzieli się także, jakie zjawiska elektryczne zachodzą w atmosferze. Ogromną ciekawość wzbudziły opowieści  pracownika Stacji Polarnej na Spitsbergenie. Ciekawostki dotyczące pracy polarnika ilustrowane były fotografiami oraz wieloma rekwizytami wykorzystywanymi podczas jego pracy. Dodatkowo obejrzeli kilka wystaw dotyczących badań prowadzonych w strefie biegunowej.

 

Opracowanie: szkolnastrona.pl