Nowy sztandar naszej szkoły

Sztandar to rzecz dziwna, zwykła szmata złotem tkana,
a jednak w życiu żołnierza przedstawia ona wartość wiadomego
symbolu życiowej udręki żołnierskiej, jego dążeń i celów.
Przypomina dni jego chwały i sławy, jak również jego bólówi niepowodzeń.

Marszałek Józef Piłsudski

Nowy sztandar szkoły. Nowy sztandar naszej szkoły ma kształt kwadratu o boku 100 cm  i obszyty jest złotymi frędzlami.
Drzewiec o wysokości 2m  zakończony jest metalową głowicą w formie orła w koronie.

Rewers jest czerwony, a na jego tle widnieje biały orzeł w złotej koronie z głową zwróconą w prawo. Biały orzeł przypomina nam wszystkim, skąd pochodzimy i gdzie tkwią nasze korzenie. Rozpostarte skrzydła symbolizują dążenie do najważniejszego lotu oraz gotowość do pokonywania przeszkód.
Na dole znajduje się napis „JEDYNIE CZYN MA ZNACZENIE”. Są to słowa Józefa Piłsudskiego

Awers sztandaru ma kolor niebieski. W centralnej części znajduje się wizerunek patrona szkoły Józefa Piłsudskiego wg projektu artysty malarza p. Pawła Duraja z Poddębic. Nad wizerunkiem patrona widnieje napis Szkoła Podstawowa wyhaftowany złotą nicią, zaś pod spodem imię szkoły Marszałka Józefa Piłsudskiego. Wizerunek Patrona zobowiązuje społeczność szkolną do przejmowania zasad, jakimi kierował się Józef Piłsudski.

Nowy sztandar Szkoły Podstawowej im. Marszałka Piłsudskiego został poświęcony 11 listopada 2019 roku w czasie uroczystości związanych ze Świętem Niepodległości oraz jubileuszem  10-lecia nadanie szkole imienia.
Ceremonia przekazania sztandaru to niewątpliwie jedno z ważniejszych wydarzeń w życiu placówki.
W uroczystej akademii udział wzięli nauczyciele, uczniowie, pracownicy administracji, rodzice, a także wielu zaproszonych gości. Powaga, podniosłość tej historycznej chwili, ale nade wszystko wzruszenie udzieliło się wszystkim - i dzieciom, i dorosłym.

Aktu nadania nowego sztandaru i przekazania go na ręce dyrektor szkoły p. Romualdy Sobczak dokonał p. Piotr Kuropatwa, Wójt Gminy Wartkowice.

W trakcie  akademii wielokrotnie podkreślano, że sztandar jest symbolem dobrego imienia i tradycji szkoły, przypomina o najważniejszych dla ucznia ideałach, wartościach.  Sztandar to znak chluby
 i patriotyzmu, symbol wychowania, więzi integrującej szkołę i jej najbliższe środowisko, symbol Polski, narodu, Małej Ojczyzny . Sztandar  jako najważniejszy symbol szkoły  używany jest podczas uroczystości państwowych, kościelnych i szkolnych. Uroczystości z jego udziałem  wymagają zachowania powagi, uczą dzieci przyjmowania właściwych postaw, szacunku do przeszłości
i odpowiedzialności.To między innymi dzięki sztandarowi, który - jak nakazuje ceremoniał - za każdym razem uroczyście i z godnością, jest wprowadzany i wyprowadzany,  przy dźwiękach marszowej muzyki, wydarzenia nabierają podniosłego charakteru, zyskują rangę i prestiż. Sztandar jednoczy nas
 i przypomina o wartościach, które były, są i  będą fundamentem pracy wychowawczej  naszej szkoły. Zawsze będziemy strzegli jego honoru.

Dotychczasowy sztandar, który przez dekadę służył naszej społeczności szkolnej trafił do izby pamięci, gdzie zajmuje zaszczytne miejsce wśród cennych pamiątek tam zgromadzonych.