Z Mikołajem w krainę baśni…

"Cała Polska Czyta Dzieciom" - nasz udział w akcji

Atmosfera i magia nadchodzących świąt jest nam dobrze znana i bliska. Szczególne oczekiwania wobec zbliżającego się wielkimi krokami wydarzenia mają dzieci. Świadomi tych oczekiwań postanowiliśmy zabrać naszych pierwszoklasistów na niezwykłe spotkanie ze św. Mikołajem, który przybył do naszej szkoły na specjalne zaproszenie, łamiąc swój dotychczasowy zwyczaj odwiedzin tylko w dzień Bożego Narodzenia. Byliśmy zachwyceni. Spotkanie miało szczególny charakter, ponieważ wzięły w nim udział także dzieci, które na co dzień nie mogą uczestniczyć w życiu szkoły. W czasie zbliżających się świąt dzieją się rzeczy niezwykłe i  piękne. Takie właśnie było nasze spotkanie. Święty Mikołaj odczytał uroczyście tekst baśni H. Ch. Andersena pt.,, Dziewczynka z zapałkami”. Ta wzruszająca historia, która rozegrała się w dzień świąt Bożego Narodzenia ma szczególne, ponadczasowe znaczenie i wartość. Mówi o smutnym losie małej dziewczynki, która zapomniana przez wszystkich, opuszczona przez dorosłych i zdana tylko na własne siły musi walczyć  z przeciwnościami losu- zimnem, głodem, samotnością. Dzieci uświadomiły sobie, jak wiele zawdzięczają swoim rodzicom i bliskim, którzy kierowani miłością i troską starają się ze wszystkich sił, by dzieci były szczęśliwe, czuły się bezpieczne i kochane. Literatura na różne sposoby uczy nas ważnych życiowych wartości. Dostarcza wzruszeń, budzi emocje, kształtuje wrażliwość na drugiego człowieka. Wśród tak ważnych życiowych prawd nie zapominamy oczywiście, że możemy uczyć się i bawić jednocześnie. Dzieci zaangażowały się w strojenie szkolnej choinki. Przygotowane przez najmłodszych dekoracje miały wyjątkowe znaczenie dla samych twórców. Każda ozdobiona bombka powstała z myślą o kochanej i ważnej osobie, wśród których znalazła się mama, tata, rodzeństwo, pani dyrektor, pani wychowawczyni, a nawet sam św. Mikołaj. Tak ubrana choinka już wkrótce zagości na szkolnym holu i będzie podziwiana nie tylko ze względu na swój wygląd, ale także za serce włożone w przygotowanie pięknych i niezwykłych ozdób.

Całej społeczności naszej szkoły

wszystkim małym i dużym miłośnikom literatury

składamy serdeczne życzenia -

zdrowych  i radosnych Świąt Bożego Narodzenia,