BISKUPIN

XXV JUBILEUSZOWY FESTYN ARCHEOLOGICZNY

W dniu 18.09.2019 r. uczniowie naszej szkoły zwiedzali muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie. Największą atrakcją muzeum jest wystawa „Początki państwa polskiego" prezentowana w formie spektaklu multimedialnego z wykorzystaniem filmów w technologii 3D połączona z eksponatami wystaw stałych prezentującymi zabytki od pradziejów, poprzez średniowiecze i czasy nowożytne, aż po współczesność. Wystawa składa się z trzech części odpowiadających hasłom: Państwo, Źródła, Kultura. Ekspozycja obejmuje ponad 500 eksponatów, między innymi: zabytki archeologiczne dotyczące życia codziennego i wierzeń w czasach pierwszych Piastów, kopie regaliów królewskich i insygniów władzy kościelnej, kopie miecza koronacyjnego „Szczerbca” i włóczni św. Maurycego, a także dokumenty, pieczęcie i bulle oraz dawne księgi.

Następnie uczniowie naszej szkoły wzięli udział w jubileuszowej XXV edycji biskupińskiego Festynu Archeologicznego. W tym roku festiwal był szczególny - połączył wątki tematyczne z poprzednich Festynów. Przeniósł nas w czasie, ale i w przestrzeni. Odwiedziliśmy Japonię, starożytny Egipt, Grecję i Rzym. Poznaliśmy opowieści o niezwykłych Celtach, wojowniczych Wikingach i tajemniczych Bałtach oraz zostaliśmy zaproszeni do indiańskiej wioski. Były pokazy walk wojowników, pokazów mody, degustacji dawnych potraw, tańca i muzyki z różnych epok i kultur. Zwiedziliśmy także pawilon muzealny, w którym znajdują się artefakty znalezione podczas wykopalisk. W czasie zwiedzania Rezerwatu Archeologicznego udaliśmy się do „Przystani Biskupińskiej”, gdzie czekał na nas smaczny posiłek. Po obiedzie ruszyliśmy na dalsze zwiedzanie. Z wycieczki przywieźliśmy wiele wrażeń.

Elżbieta Wojtczak

Katarzyna Andrzejczak